Team Standings

1. Howell - 249.00
2. Pt. Boro - 191.00
3. Dallastown  174.00
4. Susquenita  159.50
5. Delaware Valley 151.5
6. Bound Brook 123.50
7. Glenvar 91.00
8. Cape Henlopen 86.00
9. Octorara 83.00
10. Indian River 81.00
11. Lake Forest 78.50
12. Pascack Hills 71.00
      Forest Park 71.00
14. Msgr. Bonnor 64.5
15. Sanford School 57.5
16. Laurel 57.00
17. Mount Pleasant 54.00
18. Sussex Tech  49.00
19. Ft. Lee 9.00
20. Wilmington 21.00













2007 Battle at the Beach Results

Championship
103 Stephen Hinton, Forest Park Dec Joe Esposito, Howell, 9-6
112 Pat Hunt, Point Pleasant Borough Dec Nick Bongard, Monsignor Bonnor, 7-5
119 Joey Langel, Howell Fall Christian Hansel, Susquenita, 1:57
125 Jordan Beverly, Point Pleasant Borough Dec Jonathan Childress, Dallastown, 4-3
130 Zach Oberlander, Dallastown Dec Gabe Gleason, Bound Brook, 8-4
135 Nestor Taffur, Bound Brook Dec Cody Fobes, Howell, 5-4
140 Nick LaFevre, Delaware Valley Regional Dec Jeremy Mowles, Glenvar, 5-1
145 Joe Harper, Susquenita M-Dec Ryelan Pavlik, Sussex Technical, 11-2
152 Derec Sauve, Susquenita M-Dec Trae Humphreys, Sanford School, 12-2
160 Clay Gable, Dallastown Dec Greg Kramer, Sanford School, 6-0
171 Skylar Engelken, Point Pleasant Borough Fall Josh Smith, Octorara, 4:22
189 Andrew Campolattano, Bound Brook T-Fall Kyle Coleman, Point Pleasant Borough, 16-0
215 Harry Turner, Howell Fall Mike Kinney, Octorara, 5:59
275 Mike Bonfig, Howell Dec Christiain Botero, Forest Park, 2-1

Consolation
103 Sean Brand, Point Pleasant Borough Dec Delfino Pascual, Indian River, 11-5
112 Brian Wilson, Howell Fall Korey Inglin, Delaware Valley Regional, 4:04
119 Henry Shapiro, Bound Brook Dec Brandon Wilkins, Lake Forest, 6-4
125 Jake Rosocha, Delaware Valley Regional Dflt Michael Magaha, Indian River, INJ
130 PJ Steinbeiser, Delaware Valley Regional M-Dec Anthony Tarantin, Point Pleasant Borough, 8-0
135 Rich Gebert, Delaware Valley Regional Fall Aaron Barilla, Lake Forest, 2:14
140 Taylor Trumbetti, Pascack Hills Dec Dan Miller, Octorara, 5-4
145 Joe Sulkowski, Howell Dec Rich Foor, Delaware Valley Regional, 6-1
152 Joe Bontempo, Point Pleasant Borough Dflt Tyler Hoover, Dallastown, INJ
160 Jason Ecklof, Howell Dec Bob Heaney, Pascack Hills, 3-2
171 Mat Woodward, Howell Fall Sam Huffman, Glenvar, 1:26
189 Casey Bogert, Dallastown Dec Kyle Kaminski, Cape Henlopen, 4-3
215 Jason Flannery, Cape Henlopen Dec Devan Wieland, Susquenita, 3-1
275 CJ Ward, Dallastown Fall Jeff Keffer, Point Pleasant Borough, 4:49

5th Place
103 Matt Engel, Dallastown Dec John Briddell, Sussex Technical, 5-2
112 Tyler Deetz, Dallastown Dec Tyler Tate, Glenvar, 10-4
119 Matt Harter, Point Pleasant Borough Dec Terrell Nixon, Monsignor Bonnor, 9-3
125 Nick Mangus, Susquenita Dec Mike Blankley, Octorara, 1-0
130 Dylan Huddleston, Pascack Hills Dflt David Abdu-Malak, Howell, INJ
135 Eric Harper, Mount Pleasant Dec Dan McBrearty, Monsignor Bonnor, 7-2
140 Zack Cook, Sanford School Dec Phil Sprenkle, Dallastown, 3-2 OT
145 Elijah Foreman, Indian River Fall Johansi Rivera, Ft Lee, :46
152 Ben Cundiff, Glenvar Fall Bo Wilkinson, Indian River, 5:00
160 Josh Kosiorowski, Laurel Dec Kyle Gilbert, Susquenita, 1-0
171 Garret Hobbs, Lake Forest T-Fall Billy Murtzabaugh, Susquenita, 18-2
189 Joe Melon, Howell Dec Tony Rubino, Laurel, 11-10
215 Brian Mansfield, Mount Pleasant Fall Conor Stiefken, Delaware Valley Regional, 1:21
275 Jerry Henry, Laurel Fall Ryan Huff, Delaware Valley Regional, 4:49

7th Place
103 Chris Young, Cape Henlopen Fall Cody Barbiche, Delaware Valley Regional, 2:57
112 Marco Hernandez, Laurel Dec Kyle Gilley, Mount Pleasant, 6-2
119 Patrick Barnes, Pascack Hills Fall Pierre Sims, Mount Pleasant, 2:56
125 Mike Shaughnessy, Howell M-Dec Andrew Westgate, Cape Henlopen, 12-0
130 Dar'Juan Pitts, Indian River Frft Silvio Ramirez, Forest Park
135 Jake Hooker, Glenvar Dec Kyle Kunzler, Sussex Technical, 5-1
140 Tony Boyer, Susquenita Dec Chris Cutsail, Laurel, 6-4
145 Alvin Hudson, Lake Forest Fall Matt Moriarty, Monsignor Bonnor, 4:12
152 Rondy Osorio, Cape Henlopen Dec Vinny Collura, Delaware Valley Regional, 3-2
160 Sean Casey, Point Pleasant Borough Dec Derek Gay, Cape Henlopen, 14-8
171 Andrew LaFleur, Bound Brook Fall George Erikson, Mount Pleasant, :56
189 Nick Kmetz, Indian River Fall Ross Whitehurst, Delaware Valley Regional, 2:18
215 Cory Kimball, Lake Forest Frft Kossi Fiavi, Forest Park
275 Lou Scalia, Wilmington Charter Fall Aikeem Brewer, Sussex Technical, :52