Teams Competing

Absegami
Brick Memorial
Delbarton
Delsea
High Point
Howell
Ocean Twp
Paulsboro
Sayrveville
St. Augustine
St. Peter's Prep
Timber Creek
Wall
West Essex




































































2011 Mustang Classic
Wednesday, December 28th - Brick Memorial High School

CLICK HERE FOR COMPLETE BRACKETS

2011 Mustang Classic Outstanding Wrestler

Alex Richardson (St. Peters Prep)
Photo Credit: Screwie Louie!

2011 FINALS

106: Travis Vasquez (Delbarton) d. John Gentile (Paulsboro) 4-0
113: Christian Innarella (Delbarton) d. Joe Ghione  (Brick Memorial) 3-1
120: Max Rogers (Delbarton) won by forfeit
126: Nick Anderson (Delbarton) d. Mike Marotti (West Essex) 5-2
132: Brandon Keller (Timber Creek) md. Alec Donovan (Brick Memorial) 11-2
138: Joseph Esposito (St. Augustine) p. Anthony Pompei (West Essex) 3:34
145: Alex Richardson (St. Peters Prep) d. Curt Delia (Delsea) 6-2
152: Francisco Colom (St. Peters Prep) d. Mark Patterson (St. Augustine) 5-2
160: John Balboni (Brearley) d. Dylan Dobzanski (Delsea) 9-4
170: Anthony Pafumi (St. Peters Prep) d. Joey Balboni (Brearley) 6-5
182: Jeff Velez (Brearley) d. Nathan Litowsky (Howell) 3-1
195: Bryan Dobzanski (Delsea) d. Anthony Tancs  (Brearley) 5-0
220: Colton Bigelow (Ocean Township) md. Don Hamill (Wall) 11-2
HWT: Kyle Gora (Ocean Township) d. Ryan Medina (St. Peters Prep) 3-2 (3OT)

3rd Place
106: Michael Russo (St. Peters Prep) d. Steven Bergamo (St. Augustine) 6-1
113: Sam Morina (Paulsboro) d. Tom Gattinella (St. Augustine) 3-2
120: Sean Stephenson (Brick Memorial) d. Brandon Goldberg (Absegami) 10-5
126: Ronald Gentile (Paulsboro) d. Mike Jiampetti (Absegami) 7-5
132: Carlo Zazzara (West Essex) d.  Andrew Ulloa (St. Peters Prep) 1-0
138: Jorge Lopez (Delbarton) d. Cliff Ruggiero (Brick Memorial) 10-4
145: Dom Ruggierrio (Timber Creek) d. Evan Berti (Brick Memorial) 9-8 (2OT)
152: Bryce Shade (Timber Creek) d. Nathaniel Ross (Absegami) 4-3
160: Zach Bohm (Howell) d. Tyler Richardson (Brick Memorial) 1-0
170: Robert Shade (Timber Creek) d. Kevin Pettinger (High Point) 7-3
182: Kyle Stoll (High Point) d. Anthony Miller (Brick Memorial) 3-1
195: Sean Redden (Delsea) d.Matthew Sulkowski (Howell) 3-1
220: John Carr (Absegami) d. Gunther Wassong (High Point) 6-4
HWT: William Porch (Delsea) d. Aldo Guisse (Wall) 2-1








CLICK HERE FOR 2010 BRACKETS!

SCREWY LOUIE MUSTANG CLASSIC VIDEOS!


CLICK HERE FOR 2009 BRACKETS



2008 Finals Results
   103: Francavilla (High Point) md. Delia (Delsea) 10-0
112: Gould (High Point) d. Rappa (Paulsboro) 4-2
119: Duca (Paulsboro) p. Palsi (Point Beach) :48
125: Cagnina (Queen of Peace) d. Wagenhoffer (High Point) 5-4
130: Beverly (Point Boro) d. Crowley (Eastern) 5-0
135: Morales (Brick Memorial) d. Labrusciano (Wall) 7-2
140: Gacchione (High Point) d. Tancredi (Wall) 7-3
145: Reger (Delsea) d. Newcomer (Eastern) 3-1 (OT)
152: S. Santos (Brick Memorial) d. Miele (Southern) 7-2
160: Broderick (Southern) md. Schroeder (St. Augustine Prep) 10-0
171: Westwood (Queen of Peace) d.  Gentile (Paulsboro) 3-1 (OT)
189: Case (Southern) d. Donohue (High Point) 9-5
215: White (St. Augustine Prep) d. Innis (St. Peter's Prep) 7-3
HWT: Keffer (Point Boro) d. Curl (Paulsboro) 4-2.

CLICK HERE FOR 2008 BRACKETS


3rd Place Results
103: Knauer (Paulsboro) p. Biserta (Wall) :37
112: Jillard (Delsea) d. Tieto (Southern) 9-4
119: D.J. Santos (Brick Memorial) d. Richardson (St. Peter's Prep) 9-4
125: Fischer (St.  Augustine Prep) p. Vescovi (Brick Memorial) 2:59
130: Divitantonio (High Point) d. Dawson (Paulsboro) 6-3;
135: Palandrano (Ocean) d. Owens (Delsea) 5-3
140: Burgin (St. Augustine Prep) d. McElwee (Southern) 7-2
145: DiGalbo (St. Augustine Prep) d. Lee (Ocean) 6-2
152: Gregory (St. Peter's Prep) p. Perrone (Eastern) 2:53
160: Pafumi (St. Peter's Prep) by medical forfeit over Schelcusky (South Brunswick)
171: Smith (High Point) d. Kiley (Brick Memorial) 1-0
189: Janssen (Wall) d. Anderson (Delsea) 5-2
215: Greenwald (Paulsboro) d. Hebrew (Wall) 6-0
HWT: Walker (Delsea) d. Miller (Brick Memorial) 7-3

Semifinals
103: Francavilla (High Point) p. Biserta (Wall) 1:03 / Delia (Delsea) d. Knauer (Paulsboro) 7-6
112: Gould (High Point) p. Tieto (Southern) 2:55 / Rappa (Paulsboro) d. Jillard (Delsea) 3-2
119: Duca (Paulsboro) p. Richardson (St. Peters) 3:03 / Palsi (Pt. Beach) d. DJ Santos (Brick Memorial) 4-3
125: Cagnina (QoP) md. Vescovi (Brick Mem) 15-6 / Wagenhoffer (High Point) d. Fischer (St Augustine) 3-1 (OT)
130: Beverly (Pt Boro) p. Dawson (Paulsboro) 1:45 / Crowley (Eastern) d. Divitantonio (High Point) 6-4
135: Morales (Brick Mem) d. Owens (Delsea) 7-3 / Labrusciano (Wall) d. Palandrano (Ocean) 1-0
140: Tancredi (Wall) d. McElwee (Southern) 3-2 / Gaccione (High Point) d. Burgin 6-3
145: Reger (Delsea) d. Lee (Ocean) 6-4 / Newcomer (Eastern) d. DiGalbo (St. Augustine Prep) 3-2
152: Santos (Brick Memorial) p. Perrone (Eastern) 3:55 / Miele (Southern) p. Gregory (St. Peters) 4:40
160: Broderick (Southern) d. Pafumi (St Peters) 10-3 / Schroeder (St Augustine) inj def Schelcusky (SBrunswick)
171: Gentile (Paulsboro) d. Kiley (Brick Memorial) 3-2 / Westwood (QoP) d. Smith (High Point) 3-2
189: Donahue (High  Point) d. Janssen (Wall) 1-0 / Case (Southern) md. Anderson (Delsea) 11-0
215: White (St Augustine) tf. Hebrew (Wall) 5:30 (15-0) / Innis (St. Peters) d. Greenwald (Paulsboro) 7-6
HWT: Keffer (Point Boro) d. Walker (Delsea) 3-2 / Curl (Paulsboro) d. Miller (Brick Memorial) 3-1



2007 Mustang Classic Recap

2007 Most Outstanding Wrestler - Tyler Forbeck (High Point)




Sportsmanship Award Winner - Colin Curzi (North Hunterdon)


*Thank you to Granbyman for the photos!


2007 Mustang Classic Finals

103: Coley O'Brien (St. Augustine) p. Dymere Rappa (Paulsboro)
112: Joe Duca (Paulsboro) md. Ryan Dowd (St. Peter's Prep)  12-3
119: Eric Dunnet (Paulsboro) p. Mike Berardesco (Ocean Township)  0:45
125: Frank Labrusciano (Wall) d. JP Palandrano (Ocean Township)  3-2
130: Tyler Forbeck (High Point) d. Luke Fedechko (Delsea)  4-2 (OT)
135: Nick Digalbo (St. Augustine) d. John Owens (Delsea)  4-1
140: Karon Reid (Brick Memorial) d. David Newcomer (Eastern)  3-1 (OT)
145: Steve Santos (Brick Memorial) d. Gavin Tarsa (High Point)  12-10 (OT)
152: Nick Menditto (Ocean) d. Ryan Smith (South Brunswick)  8-6
160: Cody Oliverio (Brick Memorial) p. Jim Gentile (Paulsboro)  0:50
171: Dan Seidenberg (Raritan) md. Mike Kiley (Brick Memorial)  9-0
189: Leon White (St. Augustine) d. Zach Greenwald (Paulsboro)  5-3 (OT)
215: Gerald Hodges (Paulsboro) md. Kevin Innis (St. Peter's Prep)  11-0
285: Colin Curzi (North Hunterdon) d. Kris Deichert (Eastern)  3-2


3rd Place Matches

103: Francavilla (High Point) by injury forfeit
112: Conley (St. Augustine) d. Panicucci (High Point)  4-3
119: Fisher (St. Augustine) md. Fusco (North Hunterdon)  10-0
125: Morales (Brick Memorial) d. Conger (St. Augustine)  6-2
130: Coulas (Ocean Township) md. Catullo (North Hunterdon)  11-0
135: Mercantante (Middletown North) d. Lynch (Raritan)  5-0
140: Donalski (St. Peter's Prep) d. Hornacek (Raritan)  5-3
145: Van Dyk (Ocean Township) win by forfeit over Bushby (Kingsway)
152: Keiffer (Eastern) p. Giannios (Brick Memorial)
160: Fish (Middletown North) d. Vahabi (South Brunswick)  5-3
171: Gallo (High Point) p. Kronberger (Delsea)
189: Bradis (Eastern) by forfeit
215: Amrhein (South Brunswick) by forfeit
Hwt: Curl (Paulsboro) d. Pawin (Brick Memorial)  5-2


5th Place Matches

103: DeLisa (Wall) d. Baldwin (Middletown North)  6-1
112: Santos (Brick Memorial) d. DeAngelis (Raritan)  9-2
119: Wagenhoffer (High Point) md. Seidel (Wall)  11-1
125: Reger (Delsea) d. Mooney (Raritan)  5-2
130: Crowley (Eastern) d. Tancredi (Wall)  4-2
135: Sullivan (North Hunterdon) d. Williams (St. Peter's Prep)
140: Samuel (Paulsboro) by forfeit
145: DiGalbo (St. Augustine) over Loftus (North Hunterdon)
152: Donadio (High Point) by forfeit over Smith (High Point)
160: Shuklsky (South Brunswick) md. Hotalen (High Point)  16-2
171: Persico (Middletown North) md. Shust (North Hunterdon)  11-3
189: Vercamme (South Brunswick) over Hungerford (Raritan)
215: Lyster (Ocean) d. Anderson (Delsea)  8-2
Hwt: Geisel (Eastern) by forfeit

CLICK HERE FOR COMPLETE MUSTANG CLASSIC BRACKETS



2006 Mustang Classic Finals
103: Gould (High Point) d. Conley (St. Augustine  7-5
112: Berardesco (Ocean Twp.) d. Morales (Brick Memorial)  11-8
119:  Matos (St. Augustine) d. Fedechko (Delsea)  3-2   4 OT
125: Stinson (Eastern) d. Wilson (Wall)  7-6
130: Maloney (Eastern) p. Lopez (Paulsboro)  0:33
135: Santos (Brick Memorial) d. Tarsa (High Point)  6-1
140: Woszczak (Wall) md. Van Dyk (Ocean Twp.)  12-3
145: Kiefer (Eastern) d. Dunadio (High Point)  13-8
152: Kehoe (High Point) d. Oliverio (Brick Memorial)  9-4
160: Falco (Ocean Twp.) p. Dixon (South Brunswick)  2:29
171: Greenwald (Paulsboro) md. Gallo (High Point)  17-3
189: Hodges (Paulsboro) d. Cameron (South Brunswick)
215: Silvestro (Paulsboro) d. Smith (High Point)  7-2
Hwt: Hester (Paulsboro) p. Doyle (Wall)  3:18

3rd Place Matches
103: Palsi (Beach) d. Panicucci (High Point)  5-0
112: Rivera (St. Augustine) md. Labrusciano (Wall)  12-4
119: Crowley (Eastern) by forfeit
125: Coulas (Ocean Twp.) md. Wortenberger (Paulsboro)
130: Boyle (North Hunterdon) d. Kane (North Hunterdon)  5-1
135: Beldasaro (Delsea) md. Cappiello (Wall)  9-1
140: Digalbo (St. Augustine) d. Martin (High Point)
145: Gentillo (Paulsboro) d. Miller (Brick Memorial)  11-5
152: Hotalen (High Point) d. Bradford (Ocean Twp.)  9-8
160: Cuccinato (Paulsboro)  d. Conner (Winslow)  6-4
171: Kiley (Brick Memorial) d. Buckley (Wall)  3-1
189: Korbul (North Hunterdon) d. Savastano (Wall)  11-7
215: Phillips (Brick Memorial) p. Jones (Winslow)  5:51

2005 Finals
103: Luke Fedechko (Delsea) d. Frank Labruciano (Wall) 2-0
112: Ryan Wilson (Wall) d. Jon Gregory (Pburg) 3-2
119: Matt Rega (Beach) d. Luke Grassi (Pburg) 10-5
125: Gavin Tarsa (HP) d. Don Miller (Brick M)10-6
130: Dan Lopes (Ocean) d. Blaine Wosczcak (Wall)11-7
135: Jordan Burroughs (Winslow) md. Andrew Van Dyk (Ocean) 11-3
140: Maverick Nunes-Vais (Ocean) d. Connor Perdisatt (HP) 7-5
145: Joey Falco (Ocean) d. Kyle Heilbroun (Brick M) 9-1
152: John Barrett (Brick M) d. Chris Norell (Pburg) 12-6
160: Kyle Wadiak (SB) d. Henri DeFrance (St. Peters) 8-4
171: Kyle Kiss (Ocean) d. Scott Giffin (Eastern) 11-6
189: Jamelle Jones (Winslow) injury def. Jeff Siciliano (Ocean) 1:16
215: Derek Shelcusky (SB) p. Derek Phillips (Suffern) 1:58
HWT: Drew Doyle (Wall) d. Dan Donker (Eastern) 4-3













Brick Memorial Mustang Classic